Brian Tracy ve svém audio programu: „Accelerated learning techniques“ uvádí metody, které pomáhají k zrychlení procesu učení. Proč by nás to mělo zajímat? Je nutné si uvědomit, že učení je jeden ze základních faktorů úspěchu v dnešní době. V době industriální stačilo, když se člověk naučil zvládat jednu práci a ta mu vydržela do konce života. Stát se potom o něj postaral v důchodu. Dnes jsme v době informační, kdy toto přestalo platit. Nejen zaměstnanecké pozice, ale celé obory mohou zaniknout doslova přes noc. Znalost považovaná za aktuální se za pár let stane v praxi nepoužitelnou. Pokud člověk zastaví svůj proces učení po škole, k získání finanční jistoty mu nepomůže ani výhra v loterii. Projděme si tedy 6 následujících kroků k získání schopnosti rychlého a efektivního učení.
1. Dostaňte se do správného rozpoložení. Klíčem k rychlejšímu a efektivnějšímu učení je fáze před samotným otevřením učebnice. Důležitými faktory jsou klidný, sebevědomý přístup a správná motivace. Tyto faktory člověku připraví půdu pro získání učiva. Pokud je člověk nervózní, vystresovaný a nevěří si, učení mu půjde pomalu. Předem svou mysl připravte, abyste byli nedočkaví a dychtiví nových informací. Toho dosáhnete například, když se zeptáte: Jak mi nová znalost pomůže? Kolik peněz mi naučení a zvládnutí nové schopnosti přinese? Pokud vám zvládnutí látky nepřinese žádný osobní prospěch, vaše motivace bude velmi slabá a učení vám půjde pomalu. Dále se uvolněte a představte si velmi jasně sami sebe, jak novou znalost úspěšně používáte, jaký z toho máte skvělý pocit, jaké pochvaly uslyšíte, až novou látku zvládnete. S touto představou se vrhněte do učení.
2. Nespoléhejte jen na zrakový vjem. Učit se je možno následujícími způsoby. Vizuálně, sluchově nebo fyzicky. Každý by měl objevit svůj preferovaný styl, ať je to jeden způsob nebo kombinace všech tří. Tak se látka nejlépe „vsákne“. Pro většinu lidí je to právě kombinace těchto tří způsobů. Pokud to člověk vidí, slyší a udělá, nejlépe si to zapamatuje. Psaní je k zapamatování z tohoto pohledu výborná metoda. Člověk vidí, co píše, v duchu si to říká a fyzicky formuje slova na papíře (monitoru). Před učením nové látky si napište, co už o tématu víte. Zjistíte tím svoje neznalosti a dostanete mozek do bdělého stavu. Další skvělý způsob učení je parafrázování. Dokud látku neumíte podat vlastními slovy, nerozumíte jí. Nenechte se odradit, pokud je látky hodně. Rozbijte ji na menší snadno zvládnutelné části. S každou naučenou částí vám porostou znalosti a sebevědomí a další části vám půjdou snáz.
3. Dostaňte se pod povrch. Musíte prozkoumat to, co se učíte. Hrát si s tím jako s mušličkou na pláži. Otočit, prohlédnout, podívat se dovnitř. Nespokojte se s povrchovou znalostí, potom to jde jedním uchem tam a druhým ven. Abyste dosáhli hlubšího poznání, následujte těchto pět způsobů.
- Použijte pro danou látku vlastní slova
- Vytvořte kolem látky „učební mapu“ – dostane prostor v nějakém dalším příspěvku
- Diskutujte o látce s někým jiným
- Vypište důležité body v logickém pořadí
- Vymyslete nějaký popěvek nebo písničku, která shrne to, co se učíte
4. Zapamatujte si důležité body. Až budete látku potřebovat, vzpomenete si na tyto body a tím pádem na vše ostatní. Ty mohou být ve formě učební mapy, seznamu, vypsané na kartičkách nebo jiné. Naučte se vaše poznámky nazpaměť např. tak, že se na ně podíváte, dáte je stranou a zkusíte je znovu z paměti vytvořit. Učte se v kratších časových intervalech. Člověk si nejvíce pamatuje začátek a konec z tohoto intervalu, proto je lépe dělat je kratší (30 min) a malé pauzy mezi nimi.
5. Ukažte, že to umíte. Musíte sobě a ostatním ukázat, že opravdu ovládáte, co jste se naučili. Testujte se, zda si pamatujete důležité body. Testujte své znalosti v praxi. Čím dříve vyzkoušíte své nabyté znalosti v praxi, tím větší je pravděpodobnost, že se vám natrvalo usadí v hlavě. Opakujte to tak dlouho, dokud to nezvládnete automaticky.
6. Dejte si feedback. Přemýšlejte o tom, jak vám učení šlo. Nejenom o tom, co víte, ale jak vám šel učební proces. Tímto způsobem se budete učit čím dál tím lépe. Svoje chyby vnímejte jako ukazatele budoucího pokroku. Položte si otázku, co byste mohli příště vylepšit. Přizpůsobte si předchozí kroky sobě, aby více vyhovovali vašemu učebnímu stylu. Tím si zajistíte, že se příště budete učit lépe a efektivněji.