Networking snadno a rychle

Napsal Petr Macek (») v úterý 22. 1. 2013 v kategorii Networking, přečteno: 2873×

Networking snadno a rychle? Bohužel. Jako vše, co vede k úspěchu, snadno a rychle to nejde. Ale krok po kroku, kontakt po kontaktu to jde. Předkládám dalších 5 praktických rad od Keitha Ferraziho.

  1. Buďte připraveni. Co si o vás dotyčný pomyslí po vašem prvním setkání by nemělo být ponecháno náhodě.  Naplánujte si, kde by bylo nejlépe osobu kontaktovat (na konferenci, firemním večírku atd.) Vypracujte si krátké shrnutí o svém kontaktu – jaké jsou jeho největší úspěchy, co je pro něj velmi důležité, koníčky nebo něco o jeho businessu. Při setkání na to přiveďte řeč. Tím si ho/ji získáte na svou stranu, protože všichni lidé se přirozeně nejvíce zajímají sami o sebe.
  2. Ohřejte „cold call“. Hovor s neznámými lidmi ať už po telefonu nebo osobně dokáže proměnit ty největší kliďase v hromádku nervů. Jak se s tím vypořádat? Za prvé jde o přístup. Nikdy nebudete naprosto připraveni. Vždy se najde spoustu důvodů k prokrastinaci. Zkrátka do toho skočte po hlavě. Za druhé, nedělejte cold call, ale „warm call“. Jak ho docílit? Třemi kroky. (i) Získejte důvěru tím, že zmíníte známou osobu nebo instituci. Máte společného přítele, jste kolegové např. z bývalé práce nebo univerzity? Zmiňte to. (ii) Nabídněte hodnotu. Jaký bude mít oslovený člověk přínos? Znáte někoho, kdo by ho mohl zajímat? Nabídněte seznámení. (iii) Buďte připraveni udělat kompromis a udělejte vše pro to, abyste zajistili přesné datum následující schůzky.   
  3. Dělejte si poznámky. Není nic horšího, než poznat nového, zajímavého člověka a za chvíli si už nevzpomenout na jeho jméno. Zapište si ho. Zapište si i zajímavosti z rozhovoru, jako jak se jmenují děti nebo jestli má psa. Vytvořte si databázi těchto kontaktů s informacemi, kde jste se potkali, v jakém městě bydlí a proč jsou pro vás zajímaví. Zkrátka mějte o svých kontaktech přehled.
  4. Pokračujte po setkání (follow up). Žijeme v digitálním světě pod každodenní palbou informací. Je přirozené drtivou většinu ze získaných informací zase rychle zapomenout. To samé zažívají lidé, se kterými se seznámíte. Aby se jim setkání s vámi nevytratilo z hlavy, ozvěte se jim znovu. Vyjádřete vděk, že jste se mohli setkat, přidejte něco zajímavého z vaší konverzace. Nikdy nepište více lidem najednou a ozvěte se co nejrychleji po schůzce.
  5. Sdílejte své vášně. Společné zájmy jsou stavební kameny jakéhokoli vztahu. Při setkání nezáleží na jeho délce, ale na kvalitě stráveného času. Záleží na tom, co děláte společně, ne jak často se potkáváte. Většinou se nejlépe cítíme při činnostech, ve kterých excelujeme. Zaměřte se na ně. Může to být cvičení, běh, šachy, sbírání známek, atd. Udělejte si seznam věcí, pro které cítíte největší vášeň. Používejte je k vytváření nových kontaktů a k udržování starých vazeb. 
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Budujete účelově síť kontaktů?
(2 hlasů) 50 %ano
(2 hlasů) 50 %ne

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
michal z IP 92.240.175.*** | 29.9.2013 02:10
Mě v tomto ohledu velmi pomohly jazykové kurzy online www.jazykove-kurzy-online.cz/ Když pomohly mě, pomohou i vám


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a čtyři